Etiket arşivi: saçlar neden yağlanır

Saç Sağlığı | Sıkça Sorulan Sorular


Evde hazırlanan maskeler saçım için yararlı mı?

Doğal ürünlerin birçoğu saç için yararlı vitaminler içerir. Ancak genellikle bu ürünlerin ham halinin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratabilir. Yeni Elidor serileri bu doğal besleyicilerin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak amacıyla, şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına, limon, ginseng, soya özü gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Saçınıza özel bakım yapmak için yeni Elidor Onarıcı Bakım Serisi’nde bulunan zeytinyağı özü enerjisi içeren yoğun bakım maskesi ve Elidor Koparak Dökülmelere Çözüm Serisi’nde bulunan ginseng ve soya özü enerjili yoğun bakım maskesini deneyebilirsiniz.
Bademyağı kürünün saça yararı var mı?

Bademyağı uzun süredir saç için besleyici olarak bilinir. Ancak saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama sonucunda saçınıza, yarardan çok zarar verebilirsiniz. Bademyağından faydalanmak için saç için formüle edilmiş bademyağı içeren ürünler kullanmayı tercih etmelisiniz.

Şampuan ve besleyici bakım kreminden oluşan Elidor Yumuşak ve İpeksi Seri içerdiği zengin bademyağı özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren kuru saçları yumuşatır, pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
Bepantene’in saç için çok yararlı olduğu söyleniyor doğru mu?

Bepantene, Panthenol içeren bir ilacın ticari ismidir. Panthenol cilt ve saç için yararlı bir vitamindir. Saça uygulanacak Bepantene’li karışımlardan bu vitaminin saç tarafından ne kadar alınacağı belli değilidir. Ayrıca genellikle bu ürünlerin saçtan temizlenmesi çok zordur.

Yeni Elidor Serileri saç tipine uygun, saça en iyi şekilde nüfuz edecek ve kolay temizlenebilir saç maskeleriyle hem saçınıza ihtiyacı olan bakımı profesyonel olarak sağlıyor, hem de saçtan kolayca temizleniyor.
Boya-perma-gölge gibi işlemler saçlarıma zarar verir mi?

Boya, perma ve röfle saça uygulanan kimyasal işlemlerdir. Doğru ürün ve uygulayıcı seçilmediği taktirde saça çok zarar verebilir. Kaliteli ürünler kullanılarak zarar minumuma indirilebilir.

Saçınıza boya, perma yapmaktan vazgeçemiyorsanız Elidor Onarıcı Bakım Serisi tam size göre. Şampuan, besleyici bakım kremi, krem 7/24 ve yoğun bakım maskesinden oluşan bu seri düzenli kullanımla bu işlemlerin saçınıza verdiği zararı onarıyor ve saçınızı dış etkenlere karşı doğal zeytinyağı enerjisiyle koruyor.
Saçlarım çok cansız, ne yapmalıyım?

Vitamin ve mineral eksikliği, kimyasal işlemler, yanlış ürün kullanımı, güneş, klorlu su gibi çevre şartları, ateşli hastalıklar ve hormonal değişiklikler gibi pek çok sebeple saçlar canlılığını kaybedebilir.

Yapılması gereken öncelikle iyi beslenmek, saçınıza uygun bakımı sağlamak, çevre şartları, tarama ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarlara engel olmaktır. Bunun için saç tipinize uygun ürünler saçarak düzenli kullanımla saçlarınızı eski canlılığına kavuşturmanız mümkün.

Doğal kına özü enerjisi içeren Elidor Güçlü ve Parlak Seri şampuan ve besleyici bakım kremi ile ilk yıkamadan itibaren saçınızdaki ışığı ortaya çıkartarak güçlü, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.
Dökülme neden olur?

Saçların belirli bir sayıda dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkması, insan vücudunun normal işleyişi gereğidir. Günde maksimum 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Saç dökülmesinin sorun olarak adlandırılması için, dökülen saç miktarının çok fazla artması veya yenilerinin çıkmaması gerekir.

Saç dökülmesini artıran nedenler ateşli bulaşıcı hastalıklar, hamilelik, bazı ilaçlar ve ışın tedavileri, troit bezi rahatsızlıkları, cilt enfeksiyonları, stres, yorgunluk, uykusuzluk, vitamin eksikliği, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yaşlanma, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerdir.

Saçlar ayrıca, sağlığını kaybederse kırılıp ortasından koparak da dökülebilir. Bu tür dökülmeler saçın sağlıksız ve cansız görünmesine neden olur.

Şampuan, besleyici bakım kremi ve yoğun bakım maskesinden oluşan Elidor Koparak Dökülmelere Çözüm Serisi içerdiği ginseng ve soya özüyle ilk yıkamadan itibaren saçları güçlendirir, koparak dökülmeleri %93’e kadar azaltır.
Fön saçıma zararlı mı?

Saç kurutma makinesinin, doğru şekilde kullanmak kaydı ile saçlarınıza zararı yoktur. Saç kurutma makinesi kullanmadan önce havlu ile saçınızdaki fazla suyu alın. Saç kurutma makinesini düşük sıcaklık ve düşük üfleme hızına ayarlayın. Saç kurutma makinesini yeterli uzaklıktan bütün saçınız üzerinde dolaştırın. Tek bir noktaya sürekli ısı vermemeye dikkat edin. Bu saçınızın doğal nemini kaybetmesine neden olur ve saçınıza zarar verir. Mümkünse saçınızı ısıya karşı koruyacak ürünler kullanın.

Şampuan, besleyici bakım kremi ve krem 7/24’ten oluşan Elidor Onarıcı Bakım Serisi içerdiği zeytinyağı özü enerjisi ile yıpranan saçlarınızı sadece 3 yıkamada onarır.
Saçlarım isteğim dışında kabarıyor, ne yapmalıyım?

Saçların kabarması, saç teli kalınlığı, saçın gürlüğü, saç derisinden çıkış şekli, statik elektriklenme, saç tellerinin kayganlığı, yıkama suyunun sertliği gibi pek çok faktöre bağlıdır.

Özellikle kuru ya da karma saçlarda uçlara doğru elektriklenme ve kabarma görülebilir. Yapılacak en doğru şey bu tip saçlar için kremli şampuan ya da saç kremi kullanmaktır.

Kabarma sorununu çözmek için, saç tipinize göre bukleleri kontrol altına alarak, harika görünmelerini sağlayan, şampuan, besleyici bakım kremi ve krem 7/24’ten oluşan Elidor Hareketli Bukleler veya düz saçların elektriklenmesini önleyen Mükkemmel Düz serilerinden birini seçebilirsiniz.
Saç derim sürekli kaşınıyor!

Saç derisinde kaşıntı pek çok sebepten olabilir:

* Saç derisinde aşırı yağlılık veya kuruluk.
* Yanlış ürün kullanımı ve gerektiğinden az yıkama
* Kepek problemi.
* Aşırı hassasiyet.
* Alerji veya cilt rahatsızlığı.

Sorunu en doğru şekilde çözebilmek için, bu kaşıntının nedeni iyi tespit edilmeli ve o yönde hareket edilmelidir.
Kepeklerimden kurtulmak için ne yapmalıyım?

Kepek, cildin yenilenmesi sürecinde ölü deri hücrelerinin normalden daha hızlı ve büyük parçacıklar halinde dökülmesidir. Derinin yenilenmesi vücudun doğal bir işlevi olup, ölü deri normal saç derisinden çok küçük ve gözle görülmesi zor olan parçacıklar halinde atılır. Yenilenme işleminin normalden daha hızlı ve büyük parçacıklar halinde olması durumunda ise saçlarda kepek sorunuyla karşılaşılır. Araştırmalar kepek oluşumuna bir mikrooganizmanın neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Şampuan ve saç derisi losyonundan oluşan Elidor Kepeğe Karşı etkili seri içerdiği ZPTO ve narenciye özü enerisi ile saçınızı kepekten arındırır. Saç derisi losyonu ise ise iki şampuan arasında saç derinizin kepek üretmesini engeller.
Saçlarım neden yağlanıyor?

Yağlılık cinsiyete ve yaşa bağlı olarak saç derisinin normalden daha fazla sebum üretmesi olarak tanımlanır. Yağlılığın ana kaynağı saç folikülündeki yağ bezleridir. Sebum oluşması yaşa göre değişkenlik göstermektedir.

İnsan vücudunda yağ bezleri doğduğunda mevcuttur. Ancak ergenlik çağına kadar çok fazla faaliyet göstermezler ve çok küçüktürler. Ergenlik çağının gelmesiyle birlikte büyürler ve sebum üretmeye başlarlar. Sebum üretim miktarı 20 yaş civarında maksimum noktaya ulaşır ve daha sonra azalmaya başlar. Özellikle bu dönemde beslenme çok büyük bir faktördür. Yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmak gerekir. Ancak elbette ki bu noktada genetik özellikler belirleyicidir. Yağ bezlerinin miktarı ve ne kadar yağ ürettiği genellikle genetik özelliklere bağlıdır. Metobolizma ve genetik özellikler önemli bir faktördür.

Saçlarınızın gün boyu hafif kalması ve yağlanmaması için Elidor Arındırıcı ve Ferahlatıcı Seri’yi deneyebilirsiniz. Bu seri, içerdiği limon özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren saçtaki yağı dengeler, 48 saat süren rahatlık ve hafiflik sağlar.
Yağlanan saçlarımda kil kullanmam önerildi.

Kil eskiden beri halk tarafından saçta temizlik amaçlı kullanılan doğal bir maddedir. Kilin özelliği yağ emici olmasıdır. Ancak saçta bulunan yağ dışındaki kirlere etkisi olmadığı gibi, saçın korunması için gerekli besleyici temel yağları da fazlası ile emerek saçı kurutma ve hasarlara açık bırakma riski vardır. Ayrıca genellikle kilin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratılabilir. Kil yerine yağlanmayı önleyen bir şampuanı tercih edebilirsiniz.
Kestirmek saç için sağlıklı mı?

Saçın belli aralıklarla kesilmesinin saça ekstra bir bakım sağlaması söz konusu değildir. Ancak uzun saçlarda en sık rastlanılan saç ucu kırılmaları en basit biçimde saçın kestirilmesi ile giderilir ve saçların genellikle 2-3 ayda bir uçlardan kestirilmesi önerilir. Buna rağmen saç ucu kırıklarının bir daha oluşmasını engellemez. Bu nedenle, her şampuanlamadan sonra saçın tipine uygun bir saç kremi kullanıldığı takdirde saçın yıpranması önlenebilmektedir.

Şampuan, 2si 1 arada şampuan ve besleyici bakım kreminden oluşan Elidor Güçlü ve Parlak Seri içerdiği kına özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren saçlarınızın güçlü ve parlak olmasını ve sağlıkla uzamasını sağlar.
Kırılmayı önlemek için ne yapabilirim?

Saçınız nemli halde iken geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı tarayın. Tarama hafif hareketlerle uçlardan başlayıp açıldıkça yukarı doğru çıkarak yapılmalıdır. Bu şekilde saçlarınızı kırıklardan korursunuz. Geniş dişli, diş aralıkları açık ve saçın takılabileceği pürüzler olmayan tarak tercih edilmelidir.

Fırça tercih ederken baş derinizi çizmeyecek şekilde kıl uçları yuvarlatılmış olanları tercih ediniz. Fırça kullanırken saçlarınızı yıpratacak sert hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Saçlarınızı önce uygun bir tarak yardımı ile tarayıp açtıktan sonra gerekiyorsa fırçalayınız.

Bunlara ek olarak saçınızı besleyip esnekliğini artıracak ve kırılmasını önleyecek saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Şampuan, besleyici bakım kremi ve yoğun bakım maskesinden oluşan Elidor Koparak Dökülmelere Karşı Çözüm serisi içerdiği ginseng ve soya özü enerjisiyle saçarınızı güçlendirir kırılmaları ve koparak dökülmeleri %93’e kadar azaltır.
Kına ne kadar sık uygulanabilir?

Kına eski zamanlardan beri saç bakımı ve renk değiştirme amacıyla kullanılan bir maddedir. Saç telinin üzerini kaplayarak renk değişimi ve parlaklık sağlar. Ancak çok sık uygulanması tavsiye edilmez. 2 aydan daha sık uygulanan kına saçı sertleştirdiği için kolayca kırılmasına neden olabilir.

Ayrıca saçın rengine ve yıpranma, röfle, boya, perma gibi bir işlem geçirmiş olma durumuna göre saçınızda istenmeyen bir renk yaratabilir. Ve kına işleminden sonra saçınızın rengini değiştirmek çok zor ve hasar verici olabilir.

Eğer kınayı renk değiştirmek için değil de sağlıklı bir görünüm için kullanıyorsanız, doğal kına özü enerjisi içeren Elidor Güçlü ve Parlak Seri’yi tercih edebilirsiniz.
Saçlarım çok kuru, ne yapmalıyım?

Saçta kuruluk saç köklerinde bulunan ve yağ salgılayan keseciklerin yeterli çalışmamasından kaynaklanır. Beslenme şeklimiz saç sağlığını etkileyen bir faktördür. Saç sağlığı için yeterli miktarda A, B, C, D, E ve P vitamini, çinko ve kalsiyum içeren besinler almak gerekmektedir.

Şampuan ve besleyici bakım kreminden oluşan Elidor Yumuşak ve İpeksi Seri içerdiği zengin bademyağı özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren kuru saçları yumuşatır, pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
Saçları ideal kurutma şekli nedir?

Temiz kuru bir havlu ile hafifçe bastırarak saçınızdaki fazla suyu alın. Saçınızı ovuşturmayın. Mümkünse saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın.
Saçlara limon sürmek sağlıklı mı?

Limon uzun süredir saç için besleyici ve parlatıcı olarak bilinir. Ancak genellikle bu ürünlerin saçta doğrudan kullanımı ve daha sonra temizlenmesi en etkili faydayı sağlamayabilir. Limon özü veya diğer başka doğal özlerle güçlendirilmiş bir şampuan seçmeniz daha doğru olacaktır.

Elidor Arındırıcı ve Ferahlatıcı Seri içerdiği limon özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren saçtaki yağı dengeler, 48 saat süren rahatlık ve hafiflik sağlar.
Saçlarım bir türlü parlamıyor!

Saçın parlaklığı temel olarak ışığı yansıtan yüzeyinin pürüzsüzlüğüne bağlıdır. Saç telinin yüzeyini kaplayan tabaka tarama, güneş ışığı gibi çevresel faktörler ve röfle, perma gibi kimyasal işlemler sonucunda yıpranır ve pürüzlü bir hal alarak parlaklığını kaybeder.

Saç renginize uygun şampuan, besleyici bakım kremi ve krem 7/24’ten oluşan Elidor Seri’sini seçerek tekrardan göz kamaştırıcı saçlara sahip olabilirsiniz.

Elidor Göz Kamaştıran Altın Sarı Seri içerdiği vita-color ve bal özü enerjisiyle sarı saçlardaki canlı ve parlak tonların göz kamaştırmasını sağlar.

Elidor Tutkulu Kızıl Kızıl Seri içerdiği vita-color ve kiraz özü enerjisi ile kızıl saçların ateş rengi tonlarını ortaya çıkartır.

Elidor Işıltılı Kahverengi Seri içerdiği vita-color ve tropik meyve özü enerjisi ile kahverengi saçlardaki farklı tonları ortaya çıkartır, pırıl pırıl parlamasını sağlar.
Şampuan yerine sabun kullanabilir miyim?

Saç temizliğinde yurdumuzda halen yaygın bir şekilde kullanılan sabun kimyasal yapısı bakımından alkali bir maddedir ve saç temizliği için önerilmemektedir. Alkali özellikteki maddeler pH değeri olarak baziktir ve cildin pH değerinden çok farklı olduklarından saç derisini kurutma, hatta tahriş edebilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca saçları yumuşatan hiç bir madde içermediğinden saçlarımızı sertleştirir, saçımızın üzerinde mat bir film tabakası bırakarak saçımızı matlaştırır.

Saçlarınızı temizlemek için saç tipinize uygun bir şampuan kullanmanız tavsiye edilir.
Saçlarım çok sertse ne yapmalıyım?

Saçın yumuşaklığı ve saç telinin kalınlığı öncelikle genetik özelliklere bağlıdır. Yapılacak en doğru şey bu tip saçlar için kremli şampuan ya da saçınıza uygun şampuan ve saç kremi kullanmaktır.

Şampuan ve besleyici bakım kreminden oluşan Elidor Yumuşak ve İpeksi Seri içerdiği zengin bademyağı özü enerjisiyle ilk yıkamadan itibaren kuru saçları yumuşatır, pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
Sirke saçları parlatır mı?

Sirke eskiden beri halk arasında saçları parlatmak amacıyla kullanılır. Saçların sabun ile yıkandığı durumlarda sirkenin, sabundan dolayı saç üstünde oluşan mat tabakayı çözerek saçı parlattığı doğrudur. Ancak şampuan ile yıkanan saçlarda bu tip bir matlaşma olmayacağından sirke kullanmak gereksizdir. Herhangi bir faydası yoktur.
Şekillendirici kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Şekillendirici seçiminde teknolojisine güvendiğimiz markaları dikkate almalıyız. Şekillendirici olarak doğru ürün seçildiyse ve doğru şekilde kullanılıyorsa saça zarar vermez. Şekillendiriciler saç diplerine uygulanmamalıdır çünkü bu saç derisinin hava almasını engelleyecektir. Çoğu şekillendirici için kullanım sonrasında saç mutlaka yıkanmalıdır.

Ancak bu size zor geliyorsa Elidor krem 7/24’lerden saç tipinize uygun olanı seçebilirsiniz çünkü krem 7/24’ler saçınızın kolay şekillenmesini sağlarken, saçınız için yararlı özler içerdiğinden kullanım sonrası yıkanması gerekmez.
Saçlarımı uzatmak istiyorum!

Normal olarak sağlıklı bir insanın saçının ayda ortalama 1-1.5 cm uzadığı kanıtlanmıştır. Eğer saçınız daha yavaş uzuyorsa ve çok cansız ise öncelikle saçın genel sağlığı ile ilgili önlem almak gerekir. Özellikle vitamin eksikliği, hormonal değişiklikler ve genetik özellikler saçın genel sağlığı konusunda önde gelen faktörlerdir.

Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saç bakımınızı tam yapmanız saçlarınızın kırılmasına ihtimal vermemeniz gerekir. Bu da şampuandan sonra saç tipinize uygun saç bakım kremini kullanarak olur. Saç da tıpkı cilt gibi yıkandıktan sonra nemlendirilmeye ve beslenmeye ihtiyaç duyar.

Şampuandan sonra saçınıza uygulayacağınız, saç tipinize uygun besleyici bakım kremi, saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını, esnekliğini kaybetmemesini sağlayarak uzatmanızı kolaylaştıracaktır.

Incoming search terms:

  • saça limon sürmek
  • saça limon sürmek zararlı mı
  • limon saça sürülürmü
  • limon saça zarar verir mi
  • saça limon sürmenin faydaları
  • saclara limon sürmek
  • saça limon sürmek zararlımı
  • bbeyaz salara limon
  • limonu saça sürmek
  • sıvilxeye lımon surmek