gözde uçuşan ışıklar

Gözde uçuşan nesneler

Bazı kişilerin göz sağlığındaki bozulmalardan dolayı sanki gözünün içinde cisimler uçuyormuş gibi olur. Cisim, çember, bulutsu, nesne yada nokta olarak şekillenen ve adlandırılan bu sorun görme alanını da etkilemektedir. Genellikle boş bir alana yada duvara bakarken fark edilir. Gözde uçuşan cisimler çoğunlukla orta yaştaki kişilerde görülen bir göz sorunudur.
Gözde uçuşan nesneler, gözün içindeki sıvıda biriken hücrelerdir. Göz içinde yer alan, saydam bir jel olan vitre isimli hücre birikintileri gözün önünde bir şeyler uçuşuyormuş hissi verir. Bu sorun vitrenin kalınlaşıp büzüşmesiyle ortaya çıkar. Buda uçuşan nesnelerin görülmesinin en büyük sebebidir.

Vitrede oluşan bu sorunun sebepleri miyop, göz yaralanmaları, yag lazer tedavisi, katarakt ameliyatı veya göz içindeki iltihaplanmalardır.

YASAL UYARI!
Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamamanız tavsiye olunur. Şikayetleriniz ile ilgili tanı ve tedavi için, bizzat hekim tarafından yapılacak fizik muayene, alınacak tıbbi öykü mutlak zorunluluktur. Tüm bu uyarılara rağmen sitede verilen bilgilerin kullanılmasının ve uygulanmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.