ağızdan nefes alıp vermek

Ağızdan nefes almanın zararları

Nefes alırken burnumuzu kullanmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz ama nedense birçoğumuz ağızdan da nefes almaktayız. Solunum esnasında burun yerine ağzın kullanılması birçok sağlık sorununa neden olduğu için aslında zararlı bir davranıştır. Bazen ağızdan nefes almak bir alışkanlık olmuş olsa da, bazende burundaki rahatsızlıklar sonucu nefes alırken ağzımızı kullanmaktayız. Ama ağızdan nefes alıp vermek, solunumu ağız yolu ile yapmak bazı sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

 

Sağlık açısından hiçbir sorunu olmayan kişiler nefes alıp verirken burunlarını kullanırlar. Fakat burundan nefes almayı önleyen bir sorun varsa, solunum ağızdan yapılır. Ağızdan yapılan solunum ise başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere, daha birçok sağlık problemine yol açar. Ağızdan nefes almanın zararlarını Dent Suadiye Ortodontist Dr.Dt.Ahmet Pınar açıklıyor:

YASAL UYARI!
Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamamanız tavsiye olunur. Şikayetleriniz ile ilgili tanı ve tedavi için, bizzat hekim tarafından yapılacak fizik muayene, alınacak tıbbi öykü mutlak zorunluluktur. Tüm bu uyarılara rağmen sitede verilen bilgilerin kullanılmasının ve uygulanmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.